Cześć!
Nazywam się Kamil Bojarski i zawodowo zajmuje się analizą i wykrywaniem złośliwej cyber aktywności. W swojej karierze pracowałem na różnych stanowiskach – od oceny alertów na pierwszej linii Security Operations Center, przez śledzenie kampanii jako analityk threat intelligence do reagowania na incydenty i prowadzenia threat huntingu. Jednak to właśnie śledzenie aktywności grup aktywnych w cyberprzestrzeni i szeroko pojęta działalność wywiadowcza (lub raczej kontrwywiadowcza) zawsze najbardziej mnie angażowała.
W tym aspekcie mam sporo szczęścia – usługi wywiadowcze w sektorze prywatnym przeżywają prawdziwy rozkwit i rewolucje. Prywatne firmy zajmują się analizą aktywności agencji wywiadowczych w cyberprzestrzeni, oceniają zdolności sił zbrojnych czy tworzą szczegółowe profile wielkich korporacji. W związku z tym możliwości rozwoju kariery są całkiem spore niezależnie od tego czy mamy ochotę pracować w sektorze publicznym czy prywatnym. Sytuacje te zgrabnie opisał Richard Bejtlich podczas konferencji Cyber Threat Intelligence Summit w 2016 roku.
To wszystko możliwe jest dzięki szerokiemu dostępowi do informacji i możliwości gromadzenia i porównywania źródeł dawniej dostępnych tylko wąskiemu gronu osób – jak zdjęcia satelitarne czy próbki złośliwego oprogramowania używane przez agencje wywiadowcze.
Dlatego też na counterintelligence.pl chciałbym dzielić się swoimi spostrzeżeniami, poradami i przemyśleniami co do tego jak najlepiej wykorzystać ten ogrom dostępnych informacji.
Kontakt:
- Twitter: @lawsecnet
- Mastodon: @lawsecnet
- Email: kamil@counterintelligence.pl